Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o ustrojstvu i djelokrugu središnjih tijela državne vlasti (Nar. nov., br. 5. od 11. siječnja 2008. – u nastavku teksta: Novela zakona o ustrojstvu) koji je stupio na snagu 11. siječnja 2008. ustrojena su nova ministarstva te je povećan njihov broj sa trinaest na petnaest, ali je i znatno promijenjen djelokrug dosadašnjih ministarstava.
