Godišnji obračun plaća za 2008.

Obvezu izrade godišnjeg obračuna plaća imaju samo poslodavci koji nisu radnicima tijekom 2008. godine redovito mjesečno isplaćivali plaće. Godišnji obračun mogu izraditi i poslodavci koji su redovito isplaćivali plaće, ali je radi različitih visina primitaka (poreznog opterećenja) došlo do preplate poreza na dohodak. Ove je godine izračun složeniji, budući je tijekom godine promijenjena visina osnovnog osobnog odbitka. Kako o visini tog odbitka ovisi primjena poreznih stopa, godišnji se obračun treba napraviti u dva dijela (za razdoblje prijašnje i sadašnje visine osobnog odbitka). U članku se na praktičnim primjerima pojašnjava kako napraviti godišnji obračun plaća za 2008. godinu.